RSS Feed

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Zainteresowanie pompami ciepła stale rośnie, a wraz z nim pojawiają się różne wątpliwości, najczęściej związane z określeniem mocy cieplnej pompy i wyborem rodzaju dolnego źródła ciepła.

Jak dobrać moc pompy ciepła?
Pompa może być jedynym źródłem ciepła, tak zwanym monowalentnym, ale ze względów ekonomicznych zaleca się, by była wspomagana przez inne źródło, czyli pracowała w układzie biwalentnym. Z tego względu producenci wyposażają pompy ciepła w elektryczne grzałki. Wówczas moc samej pompy może być mniejsza od obliczonego zapotrzebowania szczytowego, bo występuje ono sporadycznie, a wówczas pracę pompy wspomoże elektryczna grzałka.

Na moc grzewczą, którą pompa przekazuje do instalacji co. i c.w.u., składa się tak zwana moc chłodnicza wynikająca z możliwości dolnego źródła ciepła (gruntu, wody lub powietrza) i moc pochodząca z energii elektrycznej napędzającej sprężarkę pompy (sprężarka emituje znaczną ilość ciepła).

W układzie biwalentnym dochodzi do tego jeszcze moc dodatkowego źródła ciepła – na przykład grzałek elektrycznych. Dobierając pompę ciepła, powinno się szukać takiej, której moc grzewcza (bez uwzględnienia mocy grzałek) jest niewiększa, a nawet nieco mniejsza (do 20%) od obliczeniowego, czyli maksymalnego zapotrzebowania.

Podobne wpisy:
  1. Moc pompy ciepła
  2. Czy warto zamontować w domu pompę ciepła