RSS Feed

Czy warto zamontować w domu pompę ciepła

Pompa ciepła zużywa niewiele energii konwencjonalnej (elektrycznej), która w Polsce jest wytwarzana z dużą szkodą dla środowiska. Jest to zatem urządzenie ekologiczne i z tego względu na pewno można ją polecić. Koszty eksploatacji pompy należą do najniższych wśród wszystkich najpopularniejszych urządzeń grzewczych.

Koszty zakupu tego urządzenia są jednocześnie bardzo wysokie, zaznaczyć należy jedynie fakt, iż cena w dużym stopniu zależy od mocy. Zazwyczaj pompa ciepła o mocy 8-10kW jest w stanie ogrzać dom jednorodzinny.

Pompę ciepła dobieramy w ten sposób, aby jej moc była trochę niższa od największego  zapotrzebowania na moc do ogrzewania domu – jej przewymiarowanie skutkuje nie tylko wyższą ceną zakupu, ale przede wszystkim także nieekonomiczną pracą. Do podgrzewania wody wystarcza pompa o mocy 2-4 kW.

Pompy ciepła to urządzenia raczej niezawodne, pracujące bezawaryjnie przeciętnie przez kilkanaście lat. Ich konserwacja sprowadza się jedynie do wymiany czynnika roboczego, co kilka, a nawet kilkanaście lat. Powietrzna pompa ciepła ze zbiornikiem do podgrzewania wody użytkowej ma grzałkę elektryczną, dzięki której woda w zbiorniku przez cały rok ma wystarczająco wysoką temperaturę. Takie urządzenie może współpracować także z instalacją co. Średnia, roczna efektywność powietrznej pompy ciepła wynosi mniej więcej 2, co oznacza, że z kilowatogodziny energii elektrycznej dostarczonej do napędu pompy można uzyskać około 2 kWh ciepła. Koszt użytkowania będzie o około 50 % mniejszy niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Wprawdzie w przypadku gruntowych pomp ciepła i tych pozyskujących ciepło z wody płacimy nie tyko za pompę, ale jeszcze dodatkowo za instalację umożliwiającą pobieranie ciepła z dolnego źródła, ale średnioroczna efektywność takiej pompy zasilającej niskotemperaturową instalację co może wynieść powyżej 5. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy systemu oraz zużycie energii przez pompy obiegowe okazuje się, iż jest on niższy od 4. W ogólnym rozrachunku koszt energii do ogrzewania będzie prawie  czterokrotnie niższy niż w przypadku konwencjonalnego ogrzewania elektrycznego. To wszystko sprawia, że pompy ciepła znajdują coraz więcej klientów. Poza tym różnica między kosztem instalacji z kotłem a instalacji z pompą ciepła nie jest bardzo duża (po uwzględnieniu całkowitych kosztów wyposażenia kotłowni, zrobienia przyłącza gazu lub instalacji zbiornikowej i wybudowania komina).

Podobne wpisy:
  1. Gdzie instalujemy pompę ciepła?
  2. Jak dobrać moc pompy ciepła?