RSS Feed

Pompy ciepła

Pompy ciepła są jednym z odnawialnych źródeł energii. Służą do produkcji ciepła wykorzystywanego do ogrzewania budynku, uzyskania ciepłej wody użytkowej, itp.

Zasada działania pomp ciepła opiera się na wykorzystaniu trzech zależnych od siebie obiegów. Jako dolne źródło pompy ciepła wykorzystuje się powietrze zewnętrzne lub energię zakumulowaną w gruncie. Aby można było pobierać energię z gruntu, montuje się specjalne wymienniki poziome lub pionowe. Na potrzeby dolnego źródła pompy ciepła wykorzystuje się także wodę zgromadzoną w studniach głębinowych. Górnym źródłem pompy ciepła jest najczęściej system grzewczy w postaci ogrzewania podłogowego lub np. ciepła woda użytkowa. Serce pompy ciepła stanowi typowy obieg chłodniczy, która składa się z czterech elementów: parownika, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężnego.

pc obiegCiepło dostarczone z dolnego źródła pompy ciepła do parownika powoduje odparowanie czynnika chłodniczego wewnątrz wymiennika. Czynnik chłodniczy w postaci gazowej trafia dalej do sprężarki pompy ciepła. W tym miejscu pod wpływem dostarczonej energii elektrycznej, w procesie sprężania gazu podnosimy jego ciśnienie oraz temperaturę. Czynnik chłodniczy o wysokich parametrach trafia dalej do skraplacza, w którym zaczyna się ochładzać pod wpływem wody z instalacje grzewczej lub ciepłej wody użytkowej. Taki częściowo skroplony czynnik chłodniczy trafia dalej do zaworu rozprężnego, gdzie cały proces zaczyna się powtarzać.

pompa

Najważniejszą zaletą pomp ciepła jest ich wysoka efektywność oraz niskie koszty eksploatacyjne. Im wyższy współczynnik efektywności energetycznej COP, tym urządzenie zużywa mniej energii. Współczynnik ten świadczy o stosunku ilości energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania. Przy współczynniku COP równym 5, jedna piąta energii produkowanej przez pompę ciepła to energia elektryczna zużywana przez to urządzenie. Reszta, czyli 80%, to darmowa energia pobierana z dolnego źródła pompy ciepła.

 

 

 

 

 

koszty

Pompy ciepła jako nowoczesne i coraz bardziej popularne źródła energii, to propozycja dla tych, którzy:

– potrafią racjonalizować swoje wydatki
– dbają o środowisko naturalne
– cenią sobie wysoki komfort użytkowania instalacji

Nasza firma specjalizuje się w profesjonalnych instalacjach pomp ciepła gruntowych, powietrznych oraz pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Jeśli interesuje Państwa nasza szczegółowa oferta, prosimy o kontakt.

Współpracujemy z wiodącymi producentami pomp ciepła:

Hoval Buderus
Danfoss Aspol FV
IVTNibe
Muovitech

 

Więcej na temat pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej możecie dowiedzieć się Państwo w dziale „Warto wiedzieć