RSS Feed

Gdzie instalujemy pompę ciepła?

Zwracając uwagę na względy praktyczne, tak więc uwzględniając jej rozmiary oraz konieczność zastosowania zasobnika ciepłej wody użytkowej i osprzętu, pompę ciepła na ogół instaluje się w osobnym pomieszczeniu technicznym. Pomieszczenie to nie musi spełniać żadnych wymagań poza wymiarami umożliwiającymi dostęp do wszystkich podzespołów.

Niedawno pojawiły się kompaktowe pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem cieplej wody użytkowej. Wyglądają one jak duże lodówki i z założenia są przeznaczone do ustawienia w pomieszczeniach użytkowych, np. w kuchni.

Istnieją także pompy ciepła przeznaczone do zainstalowania na zewnątrz. Są to najczęściej pompy powietrzne – ich   skraplacze są omywane powietrzem zewnętrznym, więc najwygodniej ustawić je na dworze.

Pompy gruntowe mogą być wyposażone w obudowy umożliwiające usytuowanie ich poza domem, np. w studni wykopanej w ziemi.  Należy jednak pamiętać, że pompą mogą się wtedy zainteresować niepożądani ludzie, więc lepiej umieścić ją tak, by nie rzucała się w oczy.

 

Podobne wpisy:
  1. Czy warto zamontować w domu pompę ciepła
  2. Powietrzne pompy sprawiają najmniej kłopotów