Gdzie instalujemy pompę ciepła?
Zwracając uwagę na względy praktyczne, tak więc uwzględniając jej rozmiary oraz konieczność zastosowania zasobnika ciepłej wody użytkowej i osprzętu, pompę ciepła na ogół instaluje się w osobnym pomieszczeniu technicznym. Pomieszczenie to nie musi spełniać żadnych wymagań poza wymiarami umożliwiającymi dostęp do wszystkich podzespołów.
Niedawno pojawiły się kompaktowe pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem cieplej wody użytkowej. Wyglądają one jak duże lodówki i z założenia są przeznaczone do ustawienia w pomieszczeniach użytkowych, np. w kuchni.
Istnieją także pompy ciepła przeznaczone do zainstalowania na zewnątrz. Są to najczęściej pompy powietrzne – ich skraplacze są omywane powietrzem zewnętrznym, więc najwygodniej ustawić je na dworze.
Pompy gruntowe mogą być wyposażone w obudowy umożliwiające usytuowanie ich poza domem, np. w studni wykopanej w ziemi. Należy jednak pamiętać, że pompą mogą się wtedy zainteresować niepożądani ludzie, więc lepiej umieścić ją tak, by nie rzucała się w oczy.
Podobne wpisy: