RSS Feed

Wymiennik ciepła typu woda / woda

Woda jest dobrym magazynem ciepła słonecznego i można ją wykorzystać jako dolne źródło ciepła, przepompowując jej odpowiednią ilość przez parownik pompy ciepła.

Minimalny przepływ wody jest określony w danych technicznych urządzenia. Na przykład dla pompy Vitocal WW 108 wynosi on 2100 l/h. Przy tym rodzaju dolnego źródła ciepła należy pamiętać nie tylko o studni czerpnej (o jej wydajności oraz jakości wody – musi być bez zanieczyszczeń), ale również – a może przede wszystkim – o studni chłonnej. Nie polecam pobierania wody ze stawu ze względu na zanieczyszczenia – są z tym duże problemy.

Dlaczego przewymiarowuje się dolne źródło
Każde dolne źródło ciepła dobrze jest przewymiarować o mniej więcej 15%. Gwarantuje to stabilną pracę pompy. Nie da się przewidzieć, jak będzie się ono zachowywało i jak będzie obciążone w ciągu sezonu grzewczego oraz przy produkcji c.w.u. Doświadczenie pokazuje, że przewymiarowany wymiennik pracuje efektywniej, szybciej się regeneruje (odnawia się zapas ciepła) , podnosi współczynniki efektywności pompy ciepła oraz gwarantuje bezpieczeństwo w razie konieczności odcięcia którejś pętli czy sondy. Pompa ciepła to zbyt duża inwestycja, aby eksperymentować i narażać się na ryzyko.

Który wymiennik jest lepszy – pionowy czy poziomy?

Pionowe są lepsze niż poziome, ponieważ:
•    zapewniają bardziej
stabilną i wyższą
o mniej więcej 5°C średnią temperaturę dolnego źródła ciepła; dzięki temu pompa może lepiej pracować oraz mieć wyższą sprawność;
•    zajmują mniejszą powierzchnię na działce;
•    gwarantują większe bezpieczeństwo energetyczne.

Podobne wpisy:
  1. Pompa jedynym źródłem ciepła?
  2. Moc pompy ciepła