RSS Feed

Powietrzne pompy ciepła są najmniej kłopotliwe

Powietrzne pompy ciepła do uzyskania ciepła nie wymagają  żadnej zewnętrznej instalacji. Powietrze z zewnątrz jest pobierane do środka urządzenia przez wentylator gdzie  poprzez parownik  przekazuje ciepło czynnikowi roboczemu, który krąży w wewnętrznym obiegu pompy.

Jednak w naszym klimacie  gdzie panuje dość niska temperatura powietrza taka pompa sprawdza się głównie jako urządzenie służące do podgrzewania wody użytkowej przez cały rok.  Zimą, gdy nadejdą wysokie mrozy jej wydajność maleje do tego poziomu, że pobiera tyle prądu co zwykły bojler elektryczny. Użycie jej do ogrzewania budynku jest  opłacalne tylko w miejscach o umiarkowanym klimacie, w których występuje bardzo mała ilość bardzo mroźnych dni w całym roku.

Natomiast wskazane jest korzystanie z urządzeń typu powietrze/powietrze, którymi są popularne klimatyzatory, ale w wersji mogącej pracować także jako pompa ciepła. Wydajność tych urządzeń również znacząco spada razem ze spadkiem temperatury na zewnątrz, a podczas wielkich mrozów ich praca jest nieekonomiczna. Jednak klimatyzator kupuje się z myślą o chłodzeniu, więc można uznać, że inwestycja w tego typu źródło ciepła prawie nic nie kosztuje.

Podobne wpisy:
  1. Powietrzne pompy sprawiają najmniej kłopotów
  2. Moc pompy ciepła